Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-08-10 15:02:14
niemowlak nie robi kupy @ fot. pixabay
Niemowlak nie robi kupy – w jaki sposób możemy rozpoznać zaparcie?
Jeśli Twój niemowlak nie robi kupy przez kilka dni, nie powinnaś się niczym denerwować i niepokoić. To całkowicie normalne zarówno w przypadku maluszków karmionych mieszanką mleczną, jak i mlekiem mamy. Kłopot jednak zaczyna się w momencie, gdy nasze dziecko załatwiając się wyraźnie cierpi: mocno się napina, płacze. A sama kupka jest sucha, twarda i zbita (często występuje w postaci kulek). Dodatkowym objawem jest fakt, iż dziecko jest niespokojne, rozdrażnione, nie ma apetytu, a gdy dotkniemy jego brzuszka jest on bardzo twardy i nabrzmiały.
Pamiętaj, że nawet jeśli nasze maleństwo robi kupkę codziennie, a jest ona twarda, mówimy o zatwardzeniu.
Niemowlak nie robi kupy – dlaczego maluszek ma zaparcia?
Oczywiście małym dzieciom, karmionym piersią zaparcia przytrafiają się najrzadziej. Jednak maluszek, który pije tylko mleko mamy, może nie robić kupki nawet przez tydzień. Jeśli nie towarzyszą temu żadne inne objawy (takie jak: ból brzuszka, podwyższona temperatura), nie powinniśmy się martwić.
W momencie, gdy nasz maluszek cierpi na problemy z wypróżnianiem (napina się i pręży, jakby bolał go brzuszek), powinniśmy przyjrzeć się swojej diecie i postarać się usunąć z niej składniki, które prawdopodobnie powodują zaparcia u naszego maluszka. Do takich pokarmów zalicza się: ryż, gotowana marchewka, białe pieczywo, jak również czekolada.
Natomiast jeśli karmimy naszego maluszka mleczną mieszanką, kupka zwykle pojawia się co kilka dni o konsystencji plasteliny – co jest zupełnie normalne. W przypadku pojawienia się zaparć u dziecka, warto zastanowić się, czy przygotowując mieszankę, nie wsypujemy za dużej ilości proszku mlecznego. Innym powodem może być niewłaściwa mieszanka, dlatego warto zastanowić się nad zmianą mleka. Częstą przyczyną jest również nieodpowiednia ilość błonnika w diecie dziecka. Ma on właściwości wspomagające trawienie.
Niemowlak nie robi kupy – w jaki sposób możemy mu pomóc?
Rada dla mamy, która karmi swojego maluszka piersią:
Radzimy wprowadzenie do swojej diety więcej produktów zawierających błonnik. Warto w tym celu zmienić kilka swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Na śniadanie zjeść kanapkę z pełnoziarnistego lub razowego chleba, a zamiast ziemniaków przygotować kaszę jęczmienną lub gryczaną. Takie delikatne zmiany powinny pomóc.
Rada dla mamy, która podaje maluszkowi mleko modyfikowane:
Maluszkowi pijącemu mleko modyfikowane, warto podawać do picia również wodę lub herbatkę, np. koperkową (podajemy ją po 1 tygodniu życia). Warto również spróbować podawać mleko modyfikowane, które posiadają probiotyki, które skutecznie ułatwiają dziecku pracę jelit.
Niemowlak nie robi kupy – co warto wiedzieć?
Czopków glicerynowych używaj wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Ich częste stosowanie „rozleniwia” bowiem mechanizm mięśniowo- nerwowy odpowiedzialny za wypróżnianie i może się okazać, że niemowlak nie będzie już umiał sam zrobić kupki, bez twojej pomocy.
Czasem zaparcie jest spowodowane zbyt wczesnym rozszerzeniem diety lub alergią, dlatego obserwuj smyka, czy nie reaguje w ten sposób na nowości wprowadzane w jadłospisie.
Jeśli zaparcia u malca powracają często, skonsultuj się z lekarzem. Być może niezbędna będzie zmiana diety dziecka (lub twojej, jeśli karmisz piersią).
Potrzebujesz porady doświadczonej mamy? Jesteśmy pewni, że chętnie pomogą Ci nasze użytkowniczki. Zapraszamy na nasze forum!
Przeczytaj koniecznie:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aulka 2015.08.21 23:04
mi i mojej córeczce w trudnych chwilach zawsze pomagał długi i spokojny masaż, a wszystkie trudnosci przechodziły :) dowiedziałam się o nim stąd, pouczająca lektura, polecam!
aulka 2015.08.21 23:04
mi i mojej córeczce w trudnych chwilach zawsze pomagał długi i spokojny masaż, a wszystkie trudnosci przechodziły :) dowiedziałam się o nim stąd, pouczająca lektura, polecam!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.